GÜNCEL
Giriş Tarihi : 23-05-2019 14:29   Güncelleme : 21-12-2019 12:33

Genel Af veya Örtülü Af Yasası 2019 Yılı Talep ve Son Dakika Haberleri

AVRUPA HABER - En genel hatlarından detayına sizinle ihraç edilen memurlara müjde 2019 haberlerinden 5 yıl altı cezalara af ne zaman çıkacak 2019 haberine ondan Anayasa mahkemesinde mahkumlara 5 yıl ceza indirimi ne zaman gelecek açıklama ve isteklerine genel af çıktımı 2019 yılı boyunca bilgi bizde. TCK 81 veya 3713 sayılı kanun her ayrıntı için yazıyoruz. Genel af ne zaman yürürlüğe girecek 2020 haberinden denetimli serbestlik kapsamı genişletiliyor 2020 güncesine genel af 2020 haberine bilgi ve yorumlarınız burada. Kader mahkumları için genel af ile ilgili son dakika haberleri 2020 haberinden denetimli serbestlik ne zaman genişletilecek 2020 haberlerine bilgi bizde.

Genel Af veya Örtülü Af Yasası 2019 Yılı Talep ve Son Dakika Haberleri

Genel Af veya Örtülü Af Yasası 2019 Yılı Talep ve Son Dakika Haberleri

 

Son gelen bilgilere göre gelecek haftalarda toplanacak olan genel kurulun, Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanununda bazı değişiklikler öngören taslak çalışmalarını değerlendirmeye alacağı ve çalışmaların Adalet Komisyonunun ardından Meclise gideceği ifade edilmekte. Buna karşın İstanbul seçimleri sürecinde, bu konular ele alınmaz görüşü de var. Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) farklı düşündüklerini ifade ederken Sayın Erdoğan devlete karşı işlenmiş suçlar dışındaki cezaların affına sıcak bakmadığını, belirtmişti. Tüm detaylarıyla alt kısımda MHP liderinin af önerisinden genel dururma detaylar var.

 

MHP'nin Af Tasarısına Neler Var?

 

TBMM bir yasama faaliyeti kapsamında af kararı alabilir. Milliyetçi Hareket Partisi'nin teklifiyse Anayasanın 87. maddesinde ortaya konan genel ve özel af niteliğini taşımakta. Ortaya konan kanun teklifinin genel veya özel af olmadığını ileri süren MHP Genel Başkan Yardımcısı Feti Yıldız söz konusu teklife "devlet indirimi" ya da "şartlı ceza indirimidir" ifadelerini kullandı. Adalet ve Kalkınma Partisi (AK Parti) TBMM Grup Başkanı Naci Bostancı 6 Mart 2019 tarihli konuşmasında ise Milliyetçi Hareket Partisi'nin teklifinin af olmadığını, ceza indirimi içerdiğini ifade ederek ''Seçim sonrası bakılır. Halkımız da bunu takdir eder." demişti. Söz konusu durum sonrası af önerisi ne olacak? Vatandaş ve kader mahkumalrı taslağın son halini bekliyor.

 

Ceza İndirimi Neleri İçeriyor?

 

Şartlı ceza indirimi olarak ifade edilen teklif hükümlü ve tutuklu olanların kesinleşmiş hükümlerde, hükmolunan cezaların toplamından bir defaya mahsus olmak kaydıyla 5 yıl indirim yapılmasını öngörmekte. Hükümlü ve tutuklunun indirim yapıldıktan sonra, infazı gereken cezası kalmaması halinde kişi salıverilecek. Şimdi diğer detaylara bakalım.

 

Af Kapsamın İçinde Olmayan Suçlar

 

MHP'nin kanun teklifinde af kapsamında içinde bulunmayan suçlar

Devletin güvenliğine karşı işlenen suçlar (TCK Madde 302'de devletin birliği ve ülkenin bütünlüğünü bozmak, hükümete karşı silahlı isyan, silahlı örgüt, silah sağlama, suç için anlaşma)
Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine karşı suçlar (Anayasayı ihlal, Cumhurbaşkanına suikast ve fiili saldırı, yasama organına karşı suç, hukümete karşı suç)
Milli savunmaya karşı suçlar (Halkı askerlikten soğutma, askerleri itaatsizliğe teşvik)
Devlet sırlarına karşı suçlar ve casusluk suçları (Devletin güvenliğine ilişkin belgeler, devlet güvenliğine ilişkin bilgileri temin etme, siyasal veya askeri casusluk, devletin güvenliğine ve siyasal yararlarına ilişkin bilgileri açıklama, gizli kalması gereken bilgileri açıklama, yasaklanan bilgileri temin, yasaklanan bilgileri açıklama)
3713 saylı Terörle Mücadele Kanunundaki suçlar
Soykırım ve insanlığa karşı suçlar
5816 sayılı Atatürk Aleyhine İşlenen Suçlar Hakkında Kanun kapsamına giren suçlar
Cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar (cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki ve cinsel taciz)
Kasten Öldürme ve Nitelikli Halleri
Vücut dokunulmazlığına karşı suçlardan olan insan üzerinde deney suçu ile organ veya doku ticareti suçu
6831 sayılı Orman Kanunundaki suçlar
İşkence ve Eziyet Suçları
Ceza indirimi kapsamı içinde yer alması öngörülen suçlar

 

Tasarı İçinde Yer Alan Suçlar

 

Hazırlanan Ceza İnfaz Yasası ve Ceza Kanunu’nda değişiklik içeren yasa tasarısında, ceza indirimi kapsamına giren bazı suçlar içinde; Türk Ceza Kanununun ''Kamu Barışına Karşı Suçlar'' başlığı altında bulunan 213'üncü maddedeki halk arasında korku ve panik yaratmak amacıyla tehdit, ayrıca 215 sayılı suçu ve suçluyu övme, 216 sayılı halkı kin ve düşmanlığa tahrik veya aşağılama ve 220 sayılı suç işlemek amacıyla örgüt kurmak yer almakta.

 

Buna keza mal varlığına karşı suçlar olarak ifade edilen hırsızlık, dolandırıcılık, yağma suçlarıyla kamunun sağlığına karşı suç olarak yer alan uyuşturucu veya uyarıcı madde imal ve ticareti de indirim kapsamında bulunacağı ifade edilmekte. Kanunda kamu idaresinin güvenirliğine ve işleyişine karşı suçlar altında bulunan zimmet, irtikap, denetim görevinin ihmali ve rüşvet suçunun şartlı indirim kapsamına alınması da tasarının içinde bulunmakta.

 

Sayın okur MHP af açıklamasından söz konusu duruma dair en güncel detayları paylaştık. Sizler de cinayete af varmı omalı mı veya hırsızlık ve diğer suçlar için görüşlerinizi yazınız.

NELER SÖYLENDİ?
@
Selim 1 yıl önce
Örtülü af 5 yıl olsun lütfen
Sadi 1 yıl önce
Genel af çıksın 2019 yılı en büyük mujdesi olsun
Sadi 1 yıl önce
Genel af çıksın 2019 müjdesi bayram herşeyi olur
NAMAZ VAKİTLERİ
PUAN DURUMU
HAVA DURUMU
Gazete Manşetleri
Yol Durumu
E-GAZETE
ANKET OYLAMA TÜMÜ
Genel Af Çıksın mı?
HAFTANIN RESMİ
2017 Gelinlik Modelleri ve Fiyatları
E-Bülten Kayıt
BİYOGRAFİ
Kate Upton Kimdir?
Kate Upton Kimdir?
SON DAKİKA HABERLERİ
Deprem En Son Dakika 2020 Haberleri
Deprem En Son Dakika 2020 Haberleri